Repertuar na pierwszy taniec

Jak wybrać repertuar na pierwszy taniec?

Jako zespół bardzo często pytacie nas Państwo, o piosenkę na pierwszy taniec. Odpowiedź jest na tyle rozbudowana, że postanowiliśmy się nią podzielić szerzej właśnie tutaj.

Wraz z trendem zmieniającym podmiejskie wesela, zakorzenione w polskiej tradycji, na formę bankietową popularną na zachodzie, pierwszy taniec również zaczyna przybierać inne znaczenie, ewoluując i pozostawiając daleko w niepamięci tradycyjnego walca czy poloneza.

Wybór utworu na pierwszy taniec, uzależniony jest od kilku czynników, do najważniejszych należą:

– umiejętności taneczne przyszłych małżonków, ich muzykalność i poczucie rytmu

– czas jakim dysponujemy na przygotowanie się do pierwszego tańca oraz to czy w ogóle zamierzamy się przygotowywać

– chęć i możliwość skorzystania z porad profesjonalnego nauczyciela tańca

– ważne wydarzenia w życiu, z którymi kojarzą się lub którym towarzyszyły konkretne utwory

„Taniec z gwiazdami”

Dla niektórych par, pierwszy taniec to prawdziwe wyzwanie, niczym rywalizacja w telewizyjnym show, poprzedzone tygodniami nauki pod okiem specjalisty lub samodzielnie dzięki dostępnym na rynku video tutorialom.

Realizując oprawę muzyczną na bardzo wielu weselach, widzieliśmy naprawdę wiele doskonale przygotowanych układów tanecznych do popularnych, a zarazem zaskakujących utworów, jak np. „Jak nie my to kto” – Mrozu, czy „Everybody needs somebody to love” z filmu Blues Brothers, gdzie para bardzo profesjonalnie zatańczyła jiva. Na jednym z wesel, podczas pierwszego tańca para zatańczyła układ z filmu Pulp Fiction do piosenki „You never can tell” Chucka Berrego, na innym zatańczono układ z Dirty Dancing z układem z finałowej piosenki „The Time of My Live” Billa Medleya i Jennifer Warnes. Musicalową propozycją mogą być też utwory takie jak „Footloose” Kennego Rogersa, „Summer nights” lub „You’re the one that I want” z musicalu Grease.

Piosenka z ważnych momentów

Inni wybierają piosenki, które w szczególny sposób są dla nich ważne, np. utwór przy którym się poznali, piosenka którą grano w restauracji podczas pierwszej randki, pocałunku w dyskotece, lub hit pierwszych wspólnie spędzonych wakacji.

Ten utwór będzie przede wszystkim dla Was. Może układ taneczny nie będzie wyjątkowo widowiskowy i skomplikowany, może będzie nawet improwizowany, ale w tym momencie będziecie tylko dla siebie.

Na jednej z imprez zaskoczył nas utwór „Kamień z napisem LOVE” zespołu ENEJ, na innej zaś para zatańczyła do piosenki Lady Gagi. Kiedy zapytaliśmy ich dlaczego właśnie taką piosenkę wybrali, odpowiedzieli, że ciągłe odtwarzali ją w samochodzie, podczas podróży, na pierwsze wspólne wakacje, a teraz znów ruszają wspólnie w daleką podróż, jaką jest życie. Na innym był utwór zespołu Kings of Leon – „Sex on fire” czy REM „Loosing my religion”

Tradycyjny walc

Moda przemija, tradycja pozostaje, widać to szczególnie bardzo, przy okazji wielkich wesel, w stylu rustykalnym albo vintage, oraz podczas wielkich bali w pałacach i dworkach. Realizując konsekwentnie słowa, aby tradycji stało się zadość, pary decydując się na walca, podczas pierwszego tańca bardzo często wybierają motyw z filmu „Noce i Dnie” lub „I have nothing” Whitney Houston.

W minionym roku, podczas jednego z wesel para zatańczyła walca, do piosenki której nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji posłuchać, nosi ona nazwę „Nomansland”.

Utwór ten, ma melodyjny śpiewny refren, natomiast w połączeniu z linią melodyczną zwrotki powstaje efekt, przypominający rapowanie. Para doskonale przygotowała układ, efekt był naprawdę fantastyczny.

Improwizowane show

Dla spontanicznych par, pragnących w ciekawy sposób zaskoczyć swoich gości weselnych, prezentujemy jeszcze jedną opcję na pierwszy taniec, którą bez wątpienia można nazwać improwizowanym show. Tutaj taniec, przeplata się z określonymi ruchami i grą aktorską oraz kontekstem fragmentów odtwarzanych utworów. Nie ma jednej konkretnej piosenki, ale blok fragmentów z ulubionych utworów, zawierających pewną kontrastowość i przekaz.

Jaki więc wybrać repertuar na pierwszy taniec?

Jest kilka dróg którymi możecie pójść podczas wyboru utworu na pierwszy taniec.

Jeżeli macie ochotę zrobić prawdziwy show, to przy odrobinie umiejętności polecamy przygotowanie konkretnego układu tanecznego, z pełną stylizacją ubrań i rytmicznym utworem, po którym zbierzecie gromkie oklaski, a wasze wesele zacznie się od „wysokiego C”.

W tym przypadku proponujemy skorzystanie z podkładu odtworzonego z płyty. Przyzwyczaicie się do brzmienia, tempa utworu, konkretnych momentów.

Dla sentymentalnych osób polecamy piosenki które miło wspominacie, są dla Was ważne, kojarzą się pozytywnie. Każdy cofając się w czasie będzie w stanie określić chociaż jeden taki utwór.

Utwory grane na żywo, polecamy parom, które nie mają wcześniej ustalonego układu tanecznego, które pragną w tym dniu dać ponieść się muzyce i spontanicznym ruchom ciała. Gdzie niewielka zmiana granych na żywo brzmień nie wpłynie na zaplanowane wcześniej, ćwiczone tygodniami kroki taneczne, wypadające w dokładnym punkcie rytmicznym.

~~

Masz inne pytania dotyczące wyboru repertuaru podczas pierwszego tańca? zapraszamy do kontaktu.

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

ACTUM

wypełnimy muzyką Twój wyjątkowy dzień